Ponad 1 miliard złotych – tyle w 2024 roku wyniosła wartość rynku produktów
z certyfikatem Fairtrade w Polsce. To niemal czterokrotny wzrost w ciągu dekady i sygnał, że odpowiedzialna konsumpcja nabiera na znaczeniu.
Jak informuje FAIRTRADE Polska: Znak FAIRTRADE rozpoznaje już 56% respondentów w Polsce. Wzrost świadomości, większa dostępność i zaangażowanie dużych marek sprawiły, że certyfikowane produkty przestały być niszowe. Miesiąc Fairtrade, który trwa do 9 czerwca to okazja, by przyjrzeć się tej zmianie i zobaczyć, jak decyzje zakupowe Polaków realnie wspierają edukację, ochronę zdrowia i infrastrukturę w Ameryce Łacińskiej, Afryce i Azji.
Fairtrade w Polsce: dekada dynamicznego wzrostu
– Jeszcze dziesięć lat temu Fairtrade był w Polsce obecny głównie w sklepach specjalistycznych, znany wyłącznie wąskiej grupie odbiorców. Dziś jest częścią codziennych wyborów konsumenckich i strategii dużych firm – mówi Zbigniew Szalbot, członek zarządu Fundacji Fairtrade Polska i dodaje – Konsumenci nie kierują się już tylko ceną czy smakiem. Coraz częściej chcą wiedzieć, skąd pochodzi dany produkt, kto go wyprodukował i na jakich warunkach. Taka zmiana postaw to ogromna szansa dla biznesu, który może dziś realnie wpływać na jakość życia ludzi na globalnym Południu, a jednocześnie odpowiadać na rosnące oczekiwania klientów.
Transformacja Fairtrade w Polsce
W ciągu ostatnich dziesięciu lat rynek produktów Fairtrade w Polsce przeszedł ogromną transformację – z niszy do kategorii o realnym znaczeniu rynkowym. W 2015 r. certyfikat Fairtrade rozpoznawało niespełna 30% Polaków, podczas gdy w 2025 roku zna go już 56% konsumentów. To prawie dwukrotny wzrost świadomości. Dodatkowo 80% respondentów deklaruje zaufanie do Fairtrade. Równocześnie sprzedaż produktów z tym certyfikatem wzrosła z 27 mln zł do ponad 1 mld zł rocznie.

Gdzie znaleźć produkty Fairtrade?
Dziś produkty z certyfikatem Fairtrade są dostępne w wielu punktach sprzedaży w Polsce
– w supermarketach i dyskontach, w sklepach online, na stacjach benzynowych
czy w kawiarniach i hotelach. Wśród najpopularniejszych kategorii znajdują się wyroby czekoladowe (89%) i kawa (9%). W ciągu dekady Polacy kupili 146 mln czekolad ze znakiem FAIRTRADE i wypili 1,5 mld filiżanek certyfikowanej kawy.
Czym jest Fairtrade?
Fairtrade to system certyfikacji produktów, który działa na rzecz poprawy sytuacji społeczności rolniczych w krajach globalnego Południa. Obejmuje blisko 2 miliony rolników i pracowników najemnych w 67 krajach świata, zrzeszonych w ponad 1896 organizacjach producentów. Produkują oni między innymi kawę, herbatę, cukier trzcinowy, kakao, owoce tropikalne, bawełnę czy kwiaty. Fundacja Fairtrade Polska jest częścią systemu Fairtrade i zajmuje się rozwojem rynku i produktów ze znakiem FAIRTRADE w Polsce.
Przeczytaj także: Raport o rynku żywności ekologicznej w Polsce