Organic Summit 2025 to spotkanie kluczowych graczy na rynku żywności ekologicznej. Wydarzenie odbędzie się w Kopenhadze
W dniach 18-19 sierpnia 2025 kluczowi interesariusze międzynarodowi spotkają się w Kopenhadze (w Królewskiej Bibliotece, The Black Diamond)na Organic Summit 2025 (OS25).
Pod hasłem „Żywność dla wszystkich na zdrowej planecie” politycy, naukowcy, rolnicy, przedstawiciele biznesu i wiodące głosy z całego świata będą dyskutować o znaczeniu rolnictwa ekologicznego w przyszłym globalnym zaopatrzeniu w żywność.
Klimat, różnorodność biologiczna i środowisko wodne są poddawane silnej presji na całym świecie. Zasady rolnictwa ekologicznego oferują szeroki wachlarz odpowiedzi i rozwiązań tych powiązanych ze sobą kryzysów, a także wskazują drogę do wystarczającego globalnego zaopatrzenia w żywność. Rozwiązania te znajdą się na szczycie programu Organic Summit 25 (OS25)
— mówi Rikke Lundsgaard, agronom i kierownik projektu OS25.
Organic Summit i otwarcie duńskiej prezydencji w UE
OS25 odbędzie się równocześnie z objęciem przez Danię prezydencji w UE w drugiej połowie 2025 r., wyznaczając cel UE, jakim jest osiągnięcie 25% rolnictwa ekologicznego do 2030 r. Jaką wiedzę i polityki należy zmobilizować i w jaki sposób rynek powinien się rozwijać, aby osiągnąć ten cel? Na przykładzie Danii, a także dobrych przykładów z UE i reszty świata, zostanie to omówione i skonkretyzowane na OS25.
Przeczytaj także: Najwyższa Izba Kontroli o opóźnieniach w płatnościach dla rolników ekologicznych
Økologisk Landsforening/ Organic Denmark zainicjowało OS25, a sam szczyt jest organizowany we współpracy z Danish Agriculture & Food Council Organic i kilkoma innymi organizacjami. Projekt jest wspierany przez Fundację Novo Nordisk, Fundusz Rolnictwa Ekologicznego, Ministerstwo ds. Zielonego Trójstronnego, Miasto Kopenhaga, Fundację Merkur, COOP, Lidl, Dagrofa, Thise Dairy i Naturmælk.
Przeczytaj także: Jak przyspieszyć rozwój rynku ekologicznych produktów roślinnych
Organic Summit. Cztery ścieżki od pola do stołu
Szczyt będzie obejmował cztery ścieżki: polityczną, badawczą, biznesową i praktyczną. Ścieżki te zapewniają reprezentację całego łańcucha wartości w ramach rolnictwa ekologicznego. Ambasadorką ścieżki politycznej jest Connie Hedegaard, była duńska minister środowiska, minister klimatu i energii oraz pierwsza komisarz UE ds. klimatu. Ambasadorką ścieżki praktycznej jest Peter Sisseck, duński winiarz i właściciel lasu.