Roślinne zamienniki jaj pozostają w cieniu produktów stanowiących zamienniki dla mięsa, czy też napojów roślinnych. Eksperci wskazują jednak na to, że ten segment rynkowy ma przed sobą dobre lata.
Globalna wartość rynku zamienników jaj wzrośnie z 1,99 miliarda dolarów w 2022 roku do 9,02 miliarda dolarów w 2030 roku – to ponad czterokrotny wzrost w niespełna dekadę – czytamy w raporcie „Roślinne zamienniki jaj w produkcji żywności” opublikowanym przez RoślinnieJemy.
Roślinne zamienniki jaj. Największy rozwój na amerykańskim rynku
Rynek roślinnych alternatyw w największym stopniu rozwija się w Stanach Zjednoczonych. Jak czytamy w raporcie, w ostatnim czasie produkty z tej kategorii zbliżyły się do osiągnięcia parytetu cenowego z jajami kurzymi. Według danych GFI, w 2021 roku substytuty kosztowały około 11 dolarów więcej za kilogram niż jaja kurze. Różnica ta zmniejszyła się do około 7,7 dolara w 2022 roku, a przyczyniły się do tego przede wszystkim wzrost cen jaj kurzych, ale też spadek cen jaj pochodzenia roślinnego.
Przeczytaj także: Zamienniki nabiału i mięsa. Ci konsumenci za nimi nie przepadają
Dlaczego konsumenci szukają zamienników jaj?
Jaja to alergen, na który wrażliwych jest około 0,5–2,5% małych dzieci. Objawy uczulenia mogą być różne: od wysypki po wstrząs anafilaktyczny. To jednak nie jest jedyna przyczyna, dla której konsumenci szukają zamienników dla jaj. W raporcie wymienione zostały także:
- Rosnące zainteresowanie dietami roślinnymi
- Alergie pokarmowe
- Bezpieczeństwo żywności
- Odżywianie i zdrowy tryb życia
Część konsumentów poszukuje produktów niezawierających jaj, w szczególności w celu uniknięcia reakcji alergicznych, a także obniżenia poziomu cholesterolu we krwi. Ważnym aspektem jest też chęć wspierania zrównoważonych i przyjaznych dla zwierząt produktów, marek lub firm – czytamy w raporcie.
Przeczytaj: co zamiast jaja w Biokurierze
Zamienniki jaj w specjalistycznych sklepach EKO w Polsce
Jak wygląda sytuacja zamienników jaj w sklepach z żywnością BIO? –To wciąż nisza – mówi krótko Michał Kapica, prezes Smaku Natury. Dorota Zdanowska, dyrektor pionu zakupów w Bio Planet, dodaje: Kategoria zamienników jaj jest obecnie dość ograniczona w sklepach BIO aczkolwiek rozwija się. Alternatywy jaj są mniej powszechne niż np. alternatywy mięsa czy nabiału. Jednak rosnące zainteresowanie dietami wegańskimi składnia producentów i dystrybutorów do poszerzania oferty o takie produkty. Prognozy są obiecujące również ze względu na rosnącą świadomość zdrowotną i ekologiczną konsumentów. Bio Planet obecnie oferuje takie produkty od producentów BIOVEGAN oraz CULTURED FOOD, a w najbliższych miesiącach ta kategoria zostanie poszerzona o produkt Veg Egg marki THE BRIDGE.

Raport Roślinnie Jemy jest do pobrania tutaj.