W tym roku, w ramach Międzynarodowego Dnia Posiłków Szkolnych, uczniowie, wspólnie z delegatami IFOAM Organics Europe oraz ICLEI Europe, zwrócili się do decydentów europejskich w Strasburgu z apelem o zdrowe, zrównoważone i organiczne posiłki szkolne oraz o wprowadzenie kompleksowej edukacji żywieniowej w szkołach.
Wspólna inicjatywa dla zdrowia dzieci i zrównoważonego rolnictwa
Z inicjatywy członka Parlamentu Europejskiego z grupy Socjalistów i Demokratów, Daria Nardelli, delegacja uczniów z Markgräfler Gymnasium w Niemczech wzięła udział w dynamicznej dyskusji z kluczowymi osobami, takimi jak burmistrz Strasburga, Jeanne Barseghian, członkowie Parlamentu Europejskiego ze wszystkich ugrupowań politycznych, oraz komisarze UE ds. rolnictwa i żywności, Christophe Hansen, oraz ds. zdrowia i dobrostanu zwierząt, Olivér Várhelyi.
Posiłki szkolne, które codziennie trafiają do ponad 50 milionów dzieci w UE i dostarczają do 50% ich energii, mają istotny wpływ nie tylko na zdrowie dzieci, ale również na sytuację rolników i środowisko. Organiczne posiłki szkolne stanowią potężne narzędzie polityczne, zgodne z wizją rolnictwa UE na rok 2040, promujące zrównoważoność europejskiego systemu agri-food, jego konkurencyjność oraz suwerenność żywnościową w UE. Programy takie jak SchoolFood4Change wprowadzają to w praktykę, łącząc organiczne posiłki szkolne z wizytami na farmach, zajęciami kulinarnymi oraz holistycznym podejściem do żywienia w szkołach, które uczy przyszłe pokolenia szacunku do jedzenia, rolników i środowiska – nie tylko poprzez lekcje, ale także doświadczenia.

Kluczowa rola posiłków szkolnych w transformacji systemu żywnościowego
W trakcie dyskusji komisarz ds. rolnictwa i żywności, Christophe Hansen, poruszył kilka ważnych kwestii, stwierdzając, że „zdrowa i zrównoważona żywność to odpowiedzialność polityków, szkół i konsumentów. Musimy nawiązać ponownie połączenie między konsumentami a producentami żywności i zapewnić rolnikom uczciwe ceny. Edukacja dzieci w zakresie produkcji żywności jest kluczowa dla lepszej przyszłości”.
IFOAM Organics Europe oraz ICLEI Europe domagają się ustalenia minimalnych kryteriów w zakresie publicznych zamówień żywności, w tym celu osiągnięcia celu, jakim jest minimum 20% produktów organicznych serwowanych w stołówkach publicznych. Posiłki szkolne mogą stanowić katalizator transformacji systemu żywnościowego w kierunku większej zrównoważoności, wspierając rolników stosujących zrównoważone metody produkcji, takie jak rolnictwo organiczne, przyczyniając się do zdrowia dzieci i rewitalizacji społeczności wiejskich. Minimalne wymagania przedstawione w naszym Manifeście oraz promowane w ramach kampanii Buy Better Food mogą osiągnąć tę transformację.
Apel o edukację żywieniową i ekologiczne posiłki w szkołach
Jak stwierdził dyrektor IFOAM Organics Europe, Eduardo Cuoco: „Posiłek szkolny to nie tylko posiłek – to inwestycja w zdrowie naszych dzieci, motor dla gospodarek wiejskich i strategiczne narzędzie kształtowania przyszłości rolnictwa!”
Apel uczniów i organizacji do decydentów UE podkreśla znaczenie zdrowego żywienia w szkołach oraz konieczność podejmowania działań na rzecz zrównoważonego systemu żywnościowego, który przyniesie korzyści nie tylko dzieciom, ale także całemu społeczeństwu i środowisku.