Zbliżająca się Wielkanoc 2025 przynosi ze sobą zarówno tradycyjne wartości, jak i nowe wyzwania. Z badania przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie Polskiej Agencji Prasowej (PAP) wynika, że przeciętny Polak planuje wydatki na poziomie 941 zł na organizację tegorocznych świąt. Choć wielu Polaków zamierza spędzić ten czas z rodziną, coraz więcej z nich będzie musiało poświęcić część świątecznego okresu na pracę.
Rodzinne spotkania i aktywności
81,5% respondentów zadeklarowało, że spędzi Wielkanoc w gronie najbliższych, co stanowi wzrost o 10,7 punktów procentowych w porównaniu do ubiegłego roku. Aktywne formy spędzania czasu, takie jak wycieczki rowerowe czy spacery, zyskały na popularności – 40,8% badanych planuje taki sposób spędzenia świąt, co oznacza wzrost o 14 punktów procentowych. Wzrosła też liczba osób, które zamierzają uczestniczyć w uroczystościach religijnych i modlitwach – 29,6% respondentów, co to wzrost o 5,8 punktów procentowych.
Jednakże, wciąż dostrzegalny jest trend pracy w okresie świątecznym. Choć tylko 5,8% Polaków przyznało, że spędzi Wielkanoc w pracy czy na nauce, to jednak jest to wzrost o 1 punkt procentowy w porównaniu do roku poprzedniego. Wyjazdy w tym czasie planuje 6,1% badanych, co również stanowi nieznaczny wzrost.
Świąteczne tradycje wśród Polaków
Coraz większa liczba Polaków wyraża chęć podtrzymywania tradycji świątecznych. Aż 73,8% planuje uczestnictwo w mszy z święconką, co oznacza wzrost o 7,7 punktów procentowych. Wzrosła także liczba osób planujących zdobienie pisanek (59,8%), polewanie wodą podczas śmigusa-dyngusa (55,3%) oraz post w Wielki Piątek (56,4%).
Warto zauważyć, że niektórzy Polacy planują również przygotowanie prezentów dla dzieci – 44,2% badanych zamierza to uczynić, co jest wzrostem o 6,3 punktów procentowych w porównaniu z rokiem 2024.
Kulinarne tradycje Wielkanocy
Na wielkanocnym stole najchętniej pojawi się żurek, na który zdecyduje się 28,1% Polaków – to wzrost o 8,3 punktów procentowych w ujęciu rocznym. Inne popularne potrawy to jaja w majonezie (15,7%) oraz biała kiełbasa (10,9%), choć w ich przypadku odnotowano spadki. Co dziesiąta osoba planuje przygotować biały barszcz (10,2%), a także jaja faszerowane (7,9%).
Zbadano również czynniki wpływające na decyzje zakupowe Polaków. Największe znaczenie mają dla nich wcześniejsze pozytywne doświadczenia (63,3%), a następnie promocje i obniżki cen (41,3%). Zaskakująco niski wpływ na decyzje zakupowe miały ekologiczne podejścia oraz rekomendacje rodziny.
Wnioski
Kamil Smogorzewski z IBRiS podkreślił, że Polacy pozostają wierni tradycjom i rodzinnemu wymiarowi świąt. Wzrost świadomości konsumenckiej, przywiązanie do jakości produktów oraz wcześniejszych doświadczeń stawiają je wyżej niż wpływ reklam czy mediów społecznościowych. Mimo to, promocje wciąż mają znaczący wpływ na decyzje zakupowe, co pokazuje, że Polacy wciąż biorą pod uwagę zarówno tradycję, jak i aspekt ekonomiczny organizacji świąt.
Badanie zostało przeprowadzone metodą CATI w dniach 4-5 kwietnia 2025 r. wśród 1068 dorosłych Polaków. Porównawcze badanie z 22-23 marca 2024 r. również zostało przeprowadzone tą samą metodą na próbce 1000 dorosłych Polaków.