Strona główna » Magazyn » Sylwester Strużyna: Bio Planet notuje dobre wyniki, kontynuuje budowę i rozwija dropshipping. [rozmowa]

Sylwester Strużyna: Bio Planet notuje dobre wyniki, kontynuuje budowę i rozwija dropshipping. [rozmowa]

kwi 10, 2024 | Wywiady

Sylwester Strużyna podsumowuje ostatnie lata w wykonaniu Bio Planet i powrót targów wewnętrznych hurtowni. Prezesa największego polskiego dystrybutora żywności ekologicznej zapytaliśmy również o plany na przyszłość.

Wewnętrzne targi Bio Planet powróciły

Po kilku latach przerwy powróciły targi wewnętrzne Bio Planet. Jak oceniasz to wydarzenie. Czy inicjatywa będzie kontynuowana?

Targi B2B Bio Planet, które odbyły się 9 marca 2024 r. w Warszawie w hali Expo XXI były bardzo dużym sukcesem. Swoje produkty zaprezentowało na nich 160 wystawców

z kilkunastu krajów. Targi zostały odwiedzone przez przedstawicieli około 500 sklepów, którzy zapoznali się z setkami nowych produktów oraz złożyli duże zamówienia na promowane produkty.

Inicjatywę chcemy rozwijać – kolejne Targi odbędą się 8 marca 2025 r. w tej samej lokalizacji. Rezerwujcie już dziś ten termin w swoich kalendarzach.

Zastój na rynku eko mija?

Ostatnie kilkanaście miesięcy było trudniejsze dla branży ekologicznej, czy ten okres zastosuj już minął? Jak radziło sobie Bio Planet w tym czasie?

W mojej ocenie faktycznie lata 2022-2023 były generalnie trudne dla branży żywności ekologicznej w Europie w związku z mniejszym optymizmem konsumentów

(głównie z powodu wysokich stóp procentowych oraz niepewności związanej z wojną rosyjsko-ukraińską). Z drugiej strony obserwowaliśmy w tym czasie stopniowe zmniejszanie się różnicy cenowej (liczonej procentowo) pomiędzy bio żywnością, a żywnością konwencjonalną, której ceny rosły wg naszych badań wyraźnie szybciej od cen bio żywności. W szczególności tradycyjnie najtańsze konwencjonalne produkty – takie jak np. świeże warzywa i owoce – drożały zdecydowanie szybciej niż ich ekologiczne odpowiedniki.

Jako firma Bio Planet podjęliśmy pod koniec 2022 roku decyzję o przejęciu części aktywów firm NaturaVena oraz Smak Natury, tj. na przejęciu ich aktywności produkcyjnych oraz dystrybucyjnych.

Z tego powodu rok 2023 przebiegał u nas przede wszystkim pod znakiem wdrażania do oferty Bio Planet produktów, które wcześniej były produkowane i dystrybuowane przez te 2 firmy.

Proces konsolidacji chociaż kosztowny zakończył się sukcesem, udało nam się wyselekcjonować najlepsze produkty z wcześniejszej oferty tych przedsiębiorstw i udanie wdrożyć je do naszej oferty, chociaż ponieśliśmy też duże koszty wycofania z oferty wielu dublujących się produktów.

Czy możesz już wstępnie podsumować pierwsze miesiące 2024 roku?

Pierwsze miesiące 2024 r. przyniosły Bio Planet istotne wzrosty sprzedaży – zdecydowanie przewyższające inflację, co pozwala nam z optymizmem patrzeć w przyszłość.

Udało nam się także skonsolidować 3 kredyty inwestycyjne w jeden nowy kredyt z korzystnym harmonogramem spłat, co przełoży się na stopniową poprawę naszej płynności finansowej i umożliwi lepsze zatowarowanie w produkty i w konsekwencji przełoży się na dalsze wzrosty przychodów ze sprzedaży.

Dopisek redaktorski (Bio Planet opublikowało wyniki już po zredagowaniu wywiadu): W marcu 2024 roku sprzedaż ukształtowała się na rekordowym w historii spółki poziomie 27,7 mln złotych. To wynik o 7% lepszy niż w marcu 2023 r. (25,9 mln złotych).

Przeczytaj także: Marcin Just: Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek bio

Plany Bio Planet na przyszłosć i prognozy dla rynku żywności ekologicznej

Jakie są plany Bio Planet na dalszą część 2024 roku?

Plany na ten rok to przede wszystkim praca nad poprawą bieżącej rentowności, tzn. zależy nam aby wysokie przychody ze sprzedaży przełożyły się na wyższe zyski netto. Dlatego w tym roku raczej nie planujemy kolejnych działań konsolidacyjnych. W 2022 r. ukończyliśmy pierwszy etap budowy nowoczesnych zakładów konfekcjonowania (zrealizowaliśmy stan surowy zamknięty).

Obecnie musimy zgromadzić kapitały niezbędne do dokończenia budowy, jednakże nie mamy jeszcze dokładnie określonego momentu wznowienia prac budowlanych oraz ich zakończenia. Jest to projekt strategiczny dla firmy, który istotnie zwiększy nasze możliwości logistyczne oraz przełoży się na obniżenie jednostkowych kosztów paczkowania.

Jakie są Pana prognozy co do rozwoju rynku EKO? Gdzie będzie się więcej działo- w tradycyjnym handlu spożywczym, sieciach detalicznych czy też handlu specjalistycznym?

W latach 2022-2023 zamknęło się sporo mniejszych specjalistycznych sklepów z żywnością ekologiczną. W mojej ocenie proces ten już wyhamował i obecnie liczba zamykanych i otwieranych sklepów specjalistycznych się wyrównała.

Niewątpliwie szeroka oferta produktów bio, w tym w szczególności produktów świeżych będzie dostępna przede wszystkim w tradycyjnych sklepach specjalistycznych. Sieci (tzw. handel nowoczesny) utrzymują przede wszystkim najbardziej podstawowe produkty w dość wąskim asortymencie i obecnie koncentrują się na wojnie cenowej między sobą, więc nie spodziewam się istotnego poszerzenia ich bio oferty w najbliższych latach. Niemniej w długim okresie także handel nowoczesny niewątpliwie będzie poszerzać swoją ofertę bio produktów.

Rozwój dropshippingu w branży żywności eko

Jako Bio Planet oferujecie także usługę dropshippingu. Jak się ona przyjęła? Jak będzie rozwijana?

Usługę dropshippingu oferujemy od końca 2022 roku. Na początku 2023 roku rozpoczęliśmy pełną obsługę dropshippingową sklepu internetowego PyszneEKO , co było dla nas krokiem milowym w rozwoju tych usług.

W ostatnich tygodniach wydzieliliśmy w naszym magazynie specjalny zespół do obsługi usług dropshippingowych w celu lepszego panowania nad kosztami i jakością usług dropshippingowych. Cały czas pojawiają się nowe podmioty zainteresowane kompleksową usługą dropshippingową – w 2024 r. przekroczyliśmy 1 mln zł obrotu miesięcznie ze sprzedaży dropshippingowej i widzimy perspektywę dalszych istotnych wzrostów dla tych usług.

Bio Planet – więcej informacji

Sprawdź więcej informacji na temat Bio Planet w naszym serwisie.

Karol Przybylak

Karol Przybylak

Współzałożyciel bioprofit.info. Wydawca i dziennikarz. Właściciel Wydawnictwa Gaj oraz agencji marketingowej Eko Media, Twórca i wieloletni redaktor naczelny czasopisma i portalu biokurier.pl. Od ponad 10 lat obserwuje i analizuje rynek żywności ekologicznej.

Polecane wpisy

Skuteczna uprawa ekologiczna. Ministerstwo Rolnictwa udostępnia metodyki

by | maj 17, 2024 | Aktualności,Rynek i branża | 0 Comments

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi systematycznie publikuje broszury wspierające rolników ekologicznych w efektywnej uprawie i hodowli zgodniej z zasadami rolnictwa...

Raport o rynku Fairtrade w Polsce

Kakao i kawa to najlepiej sprzedające się produkty Fairtrade w 2023 [RAPORT FAIRTRADE POLSKA]

by | maj 16, 2024 | Raporty,Rynek i branża | 0 Comments

Kakao i kawa to najważniejsze kategorie produktowe FAIRTRADE w Polsce. Odpowiadają za 98% sprzedaży, przy czym wyroby czekoladowe to aż 89%. Wartość rynku Fairtrade w...

E-konsumenci w Polsce – wyniki badania Barometr e-Shopper 2023 [raport]

by | maj 15, 2024 | Raporty | 0 Comments

„Barometr e-Shopper” 2023 to badanie przygotowane dla Geopost, dzięki któremu po raz pierwszy mamy możliwość zapoznania się z tak szerokim zestawieniem e-konsumentów w...

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 to szansa na kształtowanie bardziej ekologicznej Europy

by | maj 9, 2024 | Aktualności | 0 Comments

Wybory do Parlamentu Europejskiego w dniach 6–9 czerwca 2024 r. zapoczątkowują nowy cykl unijny. Miliony Europejczyków będą głosować nad wyborem swoich przedstawicieli...

„Jurek Maskonurek MISJA PUFFINÓW” – w czerwcu w kinach

by | maj 7, 2024 | Aktualności | 0 Comments

Już w czerwcu na ekrany kin wejdzie bajka „Jurek Maskonurek MISJA PUFFINÓW”, której Patronem firma Puffins — producent zdrowych i ekologicznych owocowych przekąsek dla...

Bio Planet publikuje raport podsumowujący 2023 rok

by | kwi 29, 2024 | Aktualności,Raporty | 0 Comments

Spółka Bio Planet, lider dystrybucji żywności ekologicznej w Polsce, opublikowała raport ESPI podsumowujący 2023 rok. Sprzedaż, zysk i kurs akcji wrosły, ale nie będzie...

WorldFood Poland 10 edycja [Raport potargowy]

by | kwi 26, 2024 | Wydarzenia | 0 Comments

Za nami 10 edycja targów WorldFood Poland, która miała miejsce w Warszawie w dniach 16-18.04.2024.W targach wzięło udział 300 wystawców z 30 krajów, z czego 42%...

Ekoj uruchamia dostawy chłodnicze dla Bydgoszczy, Torunia i okolic

by | kwi 25, 2024 | Aktualności,Rynek i branża | 0 Comments

Dostawy chłodnicze żywności ekologicznej – Bydgoszcz, Toruń i okolice mogą korzystać z oferty nowego dostawcy. W kujawsko – pomorskim debiutuje sklep z ekożywnością...

Primavika dołącza do Grupy Inter Europol S.A.

by | kwi 23, 2024 | Aktualności | 0 Comments

Grupa Kapitałowa Europol S.A. zakupiła 100 proc. udziałów w spółce Primavika, która od 1998 roku zajmuje się produkcją żywności wegańskiej oraz ekologicznej (pod marką...