Do uzyskania certyfikatu ekologicznego dla posiłków w szpitalach, szkołach, restauracjach i w innych zakładach żywienia zbiorowego (ZŻZ) jeszcze daleka droga, ale Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpoczęło już proces konsultacji warunków uzyskania takich certyfikatów przez ZŻZ.
Żywność ekologiczna w szpitalach może wzmocnić rozwój rynku
Wprowadzenie certyfikacji ekologicznej do żywienia w szpitalach może mieć pozytywny wpływ na dostępność do produktów ekologicznych, chociażby z uwagi na zwiększoną produkcję przez lokalnych rolników i przetwórców. To także skrócony łańcuch dostaw. A powiększony rynek daje niższe ceny. Stymulacja rozwoju lokalnej gospodarki rolnej jest opłacalna dla wszystkich – mówi Czesław Meus, ekspert ze Stowarzyszenia Polska Ekologia.
Stowarzyszenie „Polska Ekologia” jest żywo zainteresowane tym, aby jak najszybciej w Polsce zaczęły obowiązywać przepisy umożliwiające uzyskania certyfikatów ekologicznych w sektorze zbiorowego żywienia.
Należy jednak pamiętać, że ustawa jest dopiero w procesie konsultacji. Ważne jest, aby ustawa była wdrażana w sposób przejrzysty i sprawiedliwy, aby nie faworyzowała dużych firm kosztem mniejszych, lokalnych producentów – dodaj Czesław Meus.
Dobry posiłek pomaga zdrowieć
Naukowcy od dawna podkreślają wpływ posiłków szpitalnych na proces hospitalizacji. Im bardziej wartościowe jedzenie, lepiej dobrane, tym pacjent szybciej zdrowieje. To prosty kanon, którym wielokrotnie zajmowały się dyrekcje szpitali, m.in. Szpital św. Łukasza w Bolesławcu przystępując w październiku 2023 roku do programu pilotażowego „Dobry posiłek w szpitalu”, wprowadzonego przez rozporządzenie ministra zdrowia z 25 września 2023 r., dotyczącego edukacji żywieniowej oraz poprawy jakości żywienia w szpitalach. Właśnie ten szpital zorganizował na wiosnę 2013 roku I Konferencję Zdrowego Żywienia Zbiorowego. Honorowym patronem kolejnej konferencji zorganizowanej na jesieni 2023 był tamtejszy Szpital Uniwersytecki. Hasło brzmiało „Pacjent wybiera”.
Przeczytaj: Jak przyspieszyć rozwój rynku ekologicznych produktów roślinnych
Więcej polifenoli w żywności ekologicznej
Prof. dr hab. Ewa Rembiałkowska z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka – Zakładu Żywności Ekologicznej SGGW w Warszawie podkreśla, że w surowcach ekologicznych znajduje się m.in. więcej polifenoli, które chronią układ krążenia i układ nerwowy, mają działanie przeciwutleniające, przeciwrakotwórcze, antybakteryjne, przeciwstarzeniowe i przeciwzapalne. Przypomina też o niskim zużyciu antybiotyków w produkcji ekologicznej. W wytwarzaniu konwencjonalnym zaś problemem jest rosnąca liczba bakterii opornych na antybiotyki ze względu na powszechne stosowanie środków przeciwdrobnoustrojowych, a w związku z tym rozwija się ryzyko infekcji bakteryjnych odpornych na leczenie.
Żywność ekologiczna w placówkach żywienia zbiorowego. Duńczykom się udało
Świetnym przykładem na wsparcie rozwoju rynku żywności ekologicznej poprzez wdrażanie jej w placówkach żywienia zbiorowego jest Dania, która opracowała nawet specjalny system certyfikacji dla gastronomii. Przeczytaj: Dania. Żywność ekologiczna podbija placówki żywienia zbiorowego