– Jako resort rolnictwa chcemy wesprzeć rynek produktów ekologicznych. Obowiązkiem państwa jest przejęcie niektórych obciążeń producentów, aby obniżyć koszty produkcji ekologicznej i uczynić produkty bardziej dostępnymi – informował minister Siekierski w trakcie konferencji z okazji 100-lecia rolnictwa ekologicznego i biodynamicznego w Polsce.
– Będziemy jako resort rolnictwa robić, co jest możliwe, aby wspierać produkcję żywności ekologicznej w Polsce. To proste: odpowiednie wyżywienie wpływa na zdrowie. Nakłady finansowe państwo poniesie albo na produkcję żywności wysokiej jakości, albo na leczenie – zapowiedział Czesław Siekierski.
Znaczenie rolnictwa ekologicznego
– To, co Państwo czynią, jest ważne dla obecnych przeobrażeń w rolnictwie. Wchodzą Państwo w obszar, który jest – mimo małego udziału w produkcji – coraz ważniejszy, jeśli chodzi o odbiór przez konsumentów – zwrócił się szef resortu rolnictwa do producentów żywności ekologicznej.
Minister przytoczył dane, zgodnie z którymi odbiorcą żywności ekologicznej są głównie kobiety w ciąży i osoby dotknięte poważnymi chorobami. – Wiemy, że odpowiednia dieta jest lecznicza dla organizmu. Ta wiedza wymaga upowszechnienia, aby konsumenci i producenci żywności byli tego świadomi – stwierdził minister Siekierski.
– To proste: produkcja rolnicza to wyżywienie, a odpowiednie wyżywienie wpływa na zdrowie. Nakłady finansowe państwo poniesie więc albo na produkcję żywności, albo na leczenie. Wiemy, że koszty leczenia są duże większe i są to też koszty społeczne – dodał szef resortu rolnictwa.
Polska wizja rolnictwa ekologicznego w UE
Minister Siekierski przypomniał, że mamy przed sobą 3 lata bieżącej perspektywy finansowej UE, która obejmuje lata 2021-2027. W 2028 r. zacznie się nowa perspektywa finansowa i zapewne nowa WPR.
– Przed nami wybory do Parlamentu Europejskiego, jesienią uformuje się nowa Komisja Europejska. Od 1 stycznia 2025 r. Polska będzie sprawowała Prezydencję w Unii Europejskiej. Chcemy wykorzystać tę okazję, żeby zaprezentować naszą wizję przyszłej WPR po 2028 r – powiedział szef resortu rolnictwa.
– Stąd nasza prośba, aby Państwo się w to włączyli poprzez wypracowanie naszego, polskiego spojrzenia na rolnictwo ekologiczne w UE. Proszę o uwzględnienie przy tym dużego zróżnicowania rolnictwa w UE. Będzie to nasz dobry wkład w przyszłość rolnictwa ekologicznego i biodynamicznego w Unii – zwrócił się minister do producentów żywności ekologicznej.
100 lat rolnictwa ekologicznego i biodynamicznego – konferencja
Celem konferencji, która została zorganizowana w ramach obchodów 100-lecia rolnictwa ekologicznego i biodynamicznego w Polsce, to przypomnienie historii tego ruchu oraz dyskusja nt. przyszłości rolnictwa ekologicznego w Polsce i w Europie. Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski objął wydarzenie patronatem honorowym.