Kakao i kawa to najważniejsze kategorie produktowe FAIRTRADE w Polsce. Odpowiadają za 98% sprzedaży, przy czym wyroby czekoladowe to aż 89%. Wartość rynku Fairtrade w Polsce w 2023 roku sięgnęła niemal 1 mld złotych (965 086 097 zł).
Na całym świecie dostępnych jest 37 600 produktów ze znakiem FAIRTRADE. W Polsce Sprzedaż produktów Fairtrade zwiększyła się o 23% względem poprzedniego roku. Są to dane szacunkowe opracowane na podstawie danych z Fairtrade International, nie uwzględniają inflacji oraz bazują na cenach hurtowych netto. Rzeczywista wartość sprzedaży detalicznej przekracza wspomniany miliard złotych.
Jeśli chodzi o udział poszczególnych kategorii produktowych, to zdecydowanie dominują wyroby czekoladowe, które w 2023 roku wygenerowały 89% sprzedaży (ceny hurtowe netto).
Na drugim miejscu plasuje się kawa z 9% udziałem w sprzedaży. Wszystkie inne kategorie produktowe odpowiadają za pozostałe 2% wartości sprzedaży.
Rynek Fairtrade w Polsce. Stan rynku na koniec 2023 roku
• 33 firmy, które posiadały certyfikat Fairtrade umożliwiający zakup certyfikowanych surowców oraz ich dalsze przetwarzanie;
• 5 firm, które posiadały umowę licencyjną na używanie znaku FAIRTRADE na opakowaniach produktów;
• 12 firm, które posiadały zarówno certyfikat, jak i umowę licencyjną.
Przeczytaj także: E-konsumenci w Polsce – wyniki badania Barometr e-Shopper 2023 [raport]
Nowe firmy, które pojawiły się w systemie Fairtrade w 2023 roku
• Adikam Sp. z o.o. / Licencja: ziarno kakaowe / adikam.com
• AlphaTexx Sp. z o.o. / Certyfikacja i licencja: bawełna
• CD S.A. / Certyfikacja: ziarno kakaowe / cdsa.pl
• Eco Mindset Sp. z o.o. / Certyfikacja i licencja: owoce suszone i orzechy/ biossom.bio
Przeczytaj także: Jak przyspieszyć rozwój ekologicznych produktów roślinnych w Polsce. Badania Organic Denmark
Produkty z certyfikatem Fairtrade sprzedane w Polsce w 2023 roku
- 47,5 mln tabliczek czekolady
- 4,2 mln opakowań lodów
- 2,9 mln paczek kaw
- 107 tys opakowań herbaty
- 41 tys kosmetyków
Fairtrade. Co to za system?
Czym jest Fairtrade Fairtrade to system certyfikacji produktów, który działa na rzecz poprawy sytuacji społeczności rolniczych w krajach globalnego Południa. Obejmuje ponad 2 miliony rolników i pracowników najemnych w 70 krajach świata, zrzeszonych w ponad 1930 organizacjach producentów. Produkują oni między innymi kawę, herbatę, cukier trzcinowy, kakao, owoce tropikalne, bawełnę czy kwiaty. Na świecie jest ponad 37 tysięcy certyfikowanych produktów Fairtrade wytworzonych przez ponad 3300 firm posiadających licencję na korzystanie ze znaku FAIRTRADE.
Cały raport do pobrania na stronie Fairtrade Polska