„Barometr e-Shopper” 2023 to badanie przygotowane dla Geopost, dzięki któremu po raz pierwszy mamy możliwość zapoznania się z tak szerokim zestawieniem e-konsumentów w Polsce.
W 2023 roku zakupów online dokononało aż 72 proc. naszych rodaków to o 5 punktów procentowych mniej niż w roku 2022 i o 7 punktów mniej niż w roku 2021, kiedy to mieliśmy doczynienia z pandemicznym boomem zakupowym w sieci.
„Obserwowany spadek liczby e-kupujących w naszym kraju jest zgodny z ogólnoeuropejskim trendem, który wskazuje na delikatne zmniejszanie zainteresowania e-commerce. Zjawisko to nie powinno jednak budzić obaw, ponieważ udział regularnych e-klientów pozostaje stabilny; dla około połowy e-konsumentów zakupy w sieci to stała praktyka. Po wydarzeniach ostatnich lat, rynek e-commerce wydaje się stabilizować i nic nie wskazuje na to, by ta forma zakupów miała stracić na znaczeniu, choć w podkategoriach, odpowiadających poszczególnym rodzajom e-zakupów, zachodzą ciekawe zmiany” – komentuje Maksymilian Pawłowski, DPD Polska.
Polacy przodują w Europie pod względem zakupów w sieci
Aż 66 proc. Polaków uważa, że w internecie mogą nabyć wszystkie produkty, jakich potrzebują. Jest to aż o 11 proc. powyżej średniej europejskiej, która wynosi 55 proc. Warto zaznaczyć również, że rodacy regularnie kupujący zdalnie odpowiadają za 91 proc. krajowych transakcji, co jest o 5 proc. więcej od średniej europejskiej.
Cena ma znaczenie
65 proc. badanych polskich e-konsumentów twierdzi, że czynnikiem mającym główny wpływ na dokonanie zakupów była cena. W grupie dokonującej najczęściej zakupów online tzw. fani e-zakupów, aż 70 proc. ankietowanych wskazało, że cena jest istotnym czynnikiem przy dokonywaniu zakupów — ten wynik jest o 11 proc. wyższy w stosunku do roku 2022.
Wszystkie formy dostawy dozwolone
Według europejskiego rankingu form dostawy wśród regularnych e-klientów nadal największą popularnością cieszą się dostawy zakupów do domu, tak uznało 76 proc. badanych, to w przypadku Polaków ten wynik wynosi 68 proc i jest wyższy o 6 p.p. względem roku 2022.
79 proc. regularnych e-konsumentów z Polski preferuje natomiast formę odbioru swoich przesyłek OOH (out-of-home, czyli poza domem), gdzie średnia europejska wynosi zaledwie 44 proc.
Badania pokazują, że polski rynek e-zakupów jest stabilny i chętnie dokonujemy regularnych zakupów, korzystając z tej wygodnej formy. Prowadząc sprzedaż w internecie, warto wziąć pod uwagę dostępność różnych form dostawy, gdyż w tej kategorii polscy e-konsumenci znacząco wyprzedzają średnie europejskie.