Ekologiczne produkty puffingowane mogą być świetnym uzupełnieniem dla żywności liofilizowanej, ekspandowanej, czy suszonej, którą najprawdopodobniej macie już w swoich sklepach EKO. Są zdrowe, lekkie, chrupiące i trwałe.
Czym jest puffing?
Puffing to suszenie w próżni. Proces ten pozwala uzyskać susz o unikalnych własnościach, nieosiągalnych metodami konwencjonalnymi. – Wszystko to za sprawą obniżonego ciśnienia energii o odpowiednio dobranej mocy w komorze procesowej
– wyjaśnia Anna Bukowiec, przedstawicielka firmy Microfood, która ma w swojej ofercie owoce i warzywa puffingowane.
Właściwości odżywcze produktów puffingowanych
Niska temperatura suszenia i szybki proces suszenia sprawiają, że owoce, warzywa czy inne produkty spożywcze nie tracą składników aktywnych biologicznie, przede wszystkim witamin, tak jak dzieje się w to podczas suszenia konwencjonalnego.
Zastosowanie produktów puffingowanych
To przede wszystkim zdrowe, lekkie przekąski, które można spożyć od razu po wizycie w sklepie. Doskonale wpisują się w trend convenience.
Są także ciekawym dodatkiem do deserów, owsianki i jogurtu. Przydadzą się podczas dekoracji wyrobów cukierniczych, zwłaszcza ciast i tortów.
Sprawdź kategorię: produkty puffingowane w naszym katalogu.
Więcej na temat właściwości zdrowotnych i zastosowana produktów puffingowanych w artykule Puffing. Na czym polega? na portalu biokurier.pl
Jakie produkty można puffingować?
Najczęściej poddawane procesowi puffingowania są:
- jabłka,
- mango,
- banany,
- winogrono,
- czarna porzeczka,
- ananasy,
- miechunka,
- truskawki,
- buraki,
- marchew,
- pomidory.
Produkty puffingowane są wciąż stosunkowo mało znane w Polsce. Nad zmianą tej sytuacji mocno pracuje firma Microfood S.A. z Ostrzeszowa, właściciel marki Puffins (z charakterystycznym maskonurem – puffinem). Aktualnie produkty tej marki promowane są przy okazji filmu Jurek Maskonkurek – Misja Puffinów.