Polski rynek żywności ekologicznej osiągnął wartość ponad 2 mld złotych w 2023 roku.
Na tą wartość składa się sprzedaż w sieciach handlowych, tradycyjnym handlu, stacjach benzynowych (obszary monitorowane przez NielsenIQ) oraz sklepach specjalistycznych i Internecie (badania własne Polskiej Izby Żywności Ekologicznej).
Rośnie wolumen sprzedaży żywności ekologicznej
1,01 mld zł wyniosła w 2023 roku sprzedaż ekoproduktów w kanałach monitorowanych przez NielsenIQ, czyli sklepach małoformatowych, dyskontach, supermarketach i hipermarketach. Sprzedaż żywności ekologicznej w tych kanałach rośnie w tempie 7,5% rok do roku. Co ważne zwiększa się wolumen sprzedaży, wzrost nie jest napędzany tylko inflacją.
Wciąż niemonitorowanym obszarem sprzedaży żywności ekologicznej są targowiska, bazary oraz gastronomia. Warto też dodać, że w analizach NielsenIQ nie uwzględnia się sprzedaży produktów świeżych (np. warzyw i owoców).
Przeczytaj także: Kto decyduje o wyborze żywności ekologicznej? Kobiety. To one „przestawiają” rodziny na BIO
Sklepy specjalistyczne z żywnością EKO. Warzywa i owoce motorem wzrostu
Ok 1 mld złotych wynosi sprzedaż żywności ekologicznej w sklepach specjalistycznych. Szacuje się, że w Polsce działa około 700 takich sklepów. Około 100 sklepów specjalizuje się w sprzedaży produktów BIO w Internecie.
Rynek żywności ekologicznej stanowi ok 1% całego rynku spożywczego.
Przeczytaj także: Zarządzanie towarami w sklepie ekologicznym [Toolbox]
W sklepach specjalistycznych, na bazarach i targowiskach oraz w obszarze ecommerce głównym motorem wzrostu są ekologiczne produkty świeże: warzywa, owoce, mięso, wędliny i pieczywo ekologiczne
– mówił w trakcie spotkania prasowego z okazji inauguracji kampanii Przestaw się na EKO, Michał Kapica, wiceprezes Polskiej Izby Żywności Ekologicznej i prezes spółki Smak Natury.
Zmniejsza się luka cenowa między żywnością eko i konwencjonalna
Segment żywności BIO rośnie dzięki zwiększającemu się wolumenowi i nieznacznie rosnącym cenom. BIO staje się relatywie bardziej dostępne cenowo.
Prezentowane informacje zostały udostępnione podczas spotkania prasowego inaugurującego kampanię Przestaw się na EKO 2. Organizatorem była Polska Izba Żywności Ekologicznej.