Dużym sukcesem i zadowoleniem dla mnie jest utrzymanie wzrostu sprzedaży wartości netto w pionie BIO, na poziomie 30% rok do roku oraz zachowanie w 100% oferty ekologicznej dla wszystkich produktów pod marką Ecoblik i BeOrganic – mówi Krzysztof Szczepanik, dyrektor handlowy Medicaline.
Wejście Medicaline na rynek żywności EKO zaczęło się od zainteresowań właścicieli
Skąd pojawił się w Państwa firmie pomysł na wejście w produkty BIO i kiedy to było?
Podstawą działalności firmy Medicaline jest produkcja i sprzedaż wysokiej jakości suplementów diety. Działalność w tym zakresie prowadzimy od 2011 roku, a w naszym portfolio produktów konwencjonalnych aktualnie posiadamy 6 brandów, z główną marką Aliness®.
W związku z mocnym nastawieniem na zdrowy, sportowy i ekologiczny tryb życia właścicieli Medicaline, pojawił się pomysł, aby zbudować drugi pion w firmie, z asortymentem BIO. Dodatkowo chcieliśmy dać konsumentom możliwość wyboru i zakupu produktów ekologicznych z szerszego wachlarza asortymentowego, niż ten, który w 2018 roku był dostępny w Polsce. To były główne powody, do zakupu w połowie 2018 roku 2 marek: EcoBlik oraz BeOrganic. Nabycie tych marek wpisuje się w naszą strategię oferowania konsumentom zdrowych produktów, w tym przypadku również certyfikowanych, bez zbędnych dodatków technologicznych, barwników lub konserwantów. Aktualnie w ofercie asortymentu z certyfikatem ekologicznym mamy 160 produktów.
Jakie wyzwania napotykają Państwo w branży żywności ekologicznej w Polsce, zarówno na etapie produkcji, jak i dystrybucji?
W ostatnich kilku latach duży wpływ na rynek miała niestabilna sytuacja geopolityczna. Pandemia oraz wybuch wojny w Ukrainie bardzo mocno przyczyniły się do problemów z dostępnością surowców oraz ich poziomem cenowym. Sytuacje te wpłynęły również na zachowania konsumentów i spowolnienie dużej ekspansji i wzrostu rynku ekologicznego w Polsce. Dużym sukcesem i zadowoleniem dla mnie jest utrzymanie wzrostu sprzedaży wartości netto w pionie BIO, na poziomie 30% rok do roku oraz zachowanie w 100% oferty ekologicznej dla wszystkich produktów pod marką Ecoblik i BeOrganic.
Przeczytaj także: Zmiany Zmiany. Popyt na eko rośnie, ale dostępność wciąż jest mała
Konsumenci żywności ekologicznej są coraz bardziej wyedukowani
Jakie zmiany zauważają Państwo w zachowaniach konsumentów żywności ekologicznej w ostatnich latach?
Dostrzegamy, że rynek w Polsce na przestrzeni lat się zmienił. Konsumenci są coraz bardziej wyedukowani i wymagający. To bardzo nas cieszy, ponieważ od początku działalności z produktami ekologicznymi stawiamy duży nacisk na edukację konsumentów. Na opakowaniach produktowych oraz social mediach i prasie branżowej. Charakteryzuje nas utrzymanie stałych łańcuchów dostaw, od sprawdzonych dostawców.
W ofercie Ecoblik® i BeOrganic® zgodnie z założeniem mamy wyłącznie produkty z certyfikatem ekologicznym, co nie jest regułą wśród konkurencji rynkowej, która przeplata asortyment BIO z konwencją, pod tymi samymi brandami. Dzięki naszemu podejściu zbudowaliśmy i w dalszym ciągu budujemy uznanie wśród konsumentów oraz rozpoznawalność marek jako oferujące wysokiej jakości wyłącznie ekologiczne produkty. Zauważamy znaczny wzrost świadomości i rozpoznawalności naszych marek i produktów, co przekłada się na naszą szerszą dystrybucję i wzrosty sprzedażowe. Fakt ten daje nam satysfakcję, lecz również sporą mobilizację do dalszego rozwoju i poszerzania oferty produktów z certyfikatem ekologicznym.
Jakie kanały marketingowe i komunikacji z klientami uważają Państwo za najskuteczniejsze?
Komunikacja z klientami szukającymi produktów ekologicznych dzieli się na przekaz w rynku sklepów stacjonarnych z produktami ekologicznymi oraz zielarsko-medycznymi, gdzie docieramy z naszą ofertą, lecz również e-commerce, social media i prasa branżowa. We wszystkich z wymienionych kanałów działamy spójnie i intensywnie. W rynku stacjonarnych sklepów specjalistycznych sporą część konsumentów, do których chcemy dotrzeć, stanowią osoby w średnim i starszym wieku, gdzie dużym uznaniem cieszą się nasze produkty Ecoblik, takie jak herbaty, zioła, kawy ziarniste, lecz nie tylko. Z ekologicznymi suplementami diety BeOrganic również systematycznie rozwijamy dystrybucję w rynku tradycyjnym.
W e-commerce i social mediach odbiorcą jest głównie konsument w przedziale wiekowym 20-45 lat, szukający produktów specjalistycznych, wspierających codzienną aktywność sportową oraz zdrową dietę. W tym kanale świetnie wpisujemy się z ofertę BeOrganic, gdzie w asortymencie znajdują się kategorie takie jak: suplementy diety, białka roślinne, Superfoods, płatki zbożowe.
Medicaline rozbudowuje budynki produkcyjne, magazynowe i biurowe
Jakie są Państwa prognozy jeżeli chodzi o rozwój rynku i firmy?
Prognozujemy dalszy rozwój rynku ekologicznego w Polsce. M.in. dlatego nasze ambicje są wysokie. Wypadkową są podejmowane decyzje o dwufalowej rozbudowie powierzchni magazynowej i produkcyjnej.
Pierwszy etap finalizujemy w grudniu 2024r z otwarciem nowej, dobudowanej do obecnego zakładu, części magazynowo – produkcyjnej.
Natomiast drugim etapem, który jest w trakcie realizacji, jest nowy budynek magazynowo -produkcyjno – biurowy, który przełoży się na wzrost możliwości magazynowych i wydajności produkcyjnej o 3 razy od obecnego stanu. Planowane zakończenie etapu drugiego to czwarty kwartał 2026r.
Dziękujemy za rozmowę, zapraszamy na profil Medicaline na BIOprofit.info