Badania Ecovia Intelligence wykazały, że w globalnym przemyśle kosmetycznym jest około 45 000 certyfikowanych produktów. Liczba programów zrównoważonego rozwoju i etykiet etycznych w branży kosmetycznej rośnie.
Cosmos i NaTrue
COSMOS i NATRUE to wiodące standardy dla kosmetyków naturalnych i organicznych. Te schematy certyfikacyjne są w Europie, gdzie istnieje ponad 20 różnych standardów.
Przeczytaj więcej na temat: certyfikaty dla ekokosmetyków
Wzrost popularności wegańskich i wegetariańskich
Etykiety wegańskie i wegetariańskie wykazały największy wzrost w ostatnich latach. The Vegan Society ma największą liczbę certyfikowanych produktów: 34 556 produktów kosmetycznych nosi teraz jego znak towarowy Vegan. Po sukcesie w przemyśle spożywczym, V-label (The European Vegetarian Union) certyfikuje również kosmetyki jako wegańskie i wegetariańskie.
Environmental Working Group mocne w Ameryce
W Ameryce Północnej najpopularniejsze są schematy etykietowania przedstawiające obawy dotyczące zdrowia. Environmental Working Group (EWG) ma prawie 2400 zweryfikowanych produktów kosmetycznych. Jej standard opiera się na bazie danych Skin Deep, która ocenia i porównuje bezpieczeństwo produktów kosmetycznych.
Przeczytaj także: Kosmetyki naturalne. Gdzie rozwijać się będzie sprzedaż?
Schematy etykietowania Non-GMO Project i Made Safe również zyskują na popularności. Pierwszy z nich został przyjęty przez 60 marek, z których większość oferuje kosmetyki naturalne i organiczne.
Schematy certyfikacyjne dla zrównoważonego rozwoju
Coraz większa liczba schematów zrównoważonego rozwoju oznacza mniejszy wpływ na środowisko. Nordic Swan i EU Eco Flower są wiodącymi w przypadku produktów kosmetycznych, z najwyższym wskaźnikiem przyjęcia w Europie Północnej. Green Seal i Global GreenTag są popularne odpowiednio w Ameryce Północnej i Australazji. Te schematy zrównoważonego rozwoju są zwykle oparte na przeprowadzaniu analizy cyklu życia produktów.
Etykiety Cruelty-free są bardzo widoczne w Azji i Ameryce Północnej
Organizacja People for the Ethical Treatment of Animals (PETA) ma program Beauty Without Bunnies, który certyfikuje kosmetyki, które nie były testowane na zwierzętach. W programie bierze udział ponad 6000 marek kosmetycznych.
Popularna jest również etykieta Leaping Bunny organizacji Cruelty-Free International. Prawie 2400 marek kosmetycznych przyjęło program certyfikacji Leaping Bunny.
Liczba etykiet etycznych i programów zrównoważonego rozwoju znacznie wzrosła w ostatnich latach, co może wpłynąć na dezorientację konsumentów i „rozmycie” zasad stojących za certyfikacją. Trend ten można ograniczyć i uporządkować za pomocą przepisów. – Dyrektywa Komisji Europejskiej w sprawie oświadczeń ekologicznych ma na celu nakłonienie marek do uzasadniania wszelkich oświadczeń ekologicznych, które składają. Dyrektywa ma na celu kontrolowanie liczby etykiet etycznych w branży kosmetycznej; nowe etykiety mogą zostać wprowadzone tylko wtedy, gdy udowodnią, że są lepsze od istniejących – czytamy w komunikacie prasowym Ecovia Intelligence.
O Ecovia Intelligence
Ecovia Intelligence to londyńska firma specjalizująca się w badaniach, doradztwie i szkoleniach, która koncentruje się na globalnych branżach produktów etycznych.
O Sustainable Cosmetics Summit
Sustainable Cosmetics Summit zajmuje się kwestiami zrównoważonego rozwoju w branży kosmetycznej i pielęgnacyjnej od 2009 roku. 16. edycja europejska odbędzie się w Crowne-Plaza – Republique Paris w dniach 23-25 października 2024 r. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://www.sustainablecosmeticssummit.com/Europe/