Fairtrade to międzynarodowy system certyfikacji produktów, który działa na rzecz poprawy sytuacji społeczności rolniczych w krajach globalnego Południa. Obejmuje ponad 2 miliony rolników i pracowników najemnych w 70 krajach świata, zrzeszonych w ponad 1930 organizacjach producentów. Produkują oni między innymi kawę, herbatę, cukier trzcinowy, kakao, owoce tropikalne, bawełnę czy kwiaty. Na świecie jest ponad 37 tysięcy certyfikowanych produktów Fairtrade wytworzonych przez ponad 3300 firm posiadających licencję na korzystanie ze znaku FAIRTRADE.
Fairtrade Polska to Organizacja Pożytku Publicznego będąca partnerem Fairtrade International. Sprawozdania z naszej działalności znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej (bip.fairtrade.org.pl).
Nie zajmujemy się obrotem produktami Fairtrade ani nie prowadzimy żadnej innej działalności gospodarczej.
Nasza wizja
Naszą wizją są sprawiedliwe relacje handlowe oparte na zasadach zrównoważonego rozwoju, dzięki którym ludzie poprzez swoją pracę mogą zapewnić godne życie sobie i swoim rodzinom oraz rozwijać swój potencjał.
Nasza misja
Naszą misją jest propagowanie idei oraz standardów Fairtrade w celu wspierania marginalizowanych producentów z krajów globalnego Południa. Misję realizujemy poprzez budowanie świadomości, edukację w zakresie zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnej konsumpcji oraz działania na rzecz zwiększania dostępności produktów ze znakiem FAIRTRADE w Polsce.
Nasze działania
Fairtrade Polska zajmuje się rozwojem rynku produktów z certyfikatem Fairtrade poprzez:
- wspieranie firm w zakresie certyfikacji produktów Fairtrade,
- promowanie produktów z certyfikatem Fairtrade wśród konsumentów,
- podnoszenie świadomości i edukację globalną m.in. przez kampanię Społeczności Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu,
- prowadzenie działań rzeczniczych, np. ws. zrównoważonych zamówień publicznych.
Firmy zainteresowane systemem Fairtrade mogą uzyskać certyfikat Fairtrade oraz licencję na korzystanie ze znaku FAIRTRADE. Certyfikacją Fairtrade zajmuje się jednostka certyfikująca FLOCERT (www.flocert.net). Certyfikat umożliwia firmom obrót i przetwarzanie surowców Fairtrade w celu produkcji artykułów spożywczych lub innych. Do umieszczenia znaku FAIRTRADE na opakowaniu konieczne jest podpisanie umowy licencyjnej z właścicielem znaku – Fairtrade International (www.fairtrade.net).